…czyli trochę tajemnic naszego warsztatu

Tym elementem, który zawsze podkreślamy mówiąc o naszych filmach, jest fakt, iż mimo zaawansowanych rozwiązań i wymyślnej technologii to Wy jesteście najważniejsi. Jeśli Was poznamy, dowiemy się co Was kręci, co lubicie a czego unikacie, jeszcze lepiej dopasujemy styl filmowania, montażu i wszelkich dodatków do Was. Tak, aby Wam film podobał się najbardziej, i – przede wszystkim – żeby był o Was nie tylko w warstwie obrazu, ale i w stylu, kolorze, muzyce, oprawie graficznej, która stworzy kompletną, integralną kompozycję.

Oczywiście, że stosujemy efektowne techniki filmowania i montażu. Ale zdecydowanie nie po to, aby się popisywać i na pewno nie „byle gdzie, byle dużo”. Efekty stosujemy w określonym celu, z głową i smakiem.

Obraz

Technologię HD stosujemy, odkąd ona w ogóle istnieje. Nie może być inaczej, skoro Marcin Krupski był redaktorem naczelnym (nieistniejącego niestety już) serwisu „highdefinition.pl”, a pierwszy teledysk w HD zrealizowaliśmy w 2005 roku („Toleration” zespołu Underground). Obraz rejestrowany jest w najwyższej jakości HD 1920×1080. Tak nagrane ujęcia konwertujemy do formatu „intermediate” CineForm HD, który daje większe możliwości ingerencji w kolorystykę i gradację kolorów. Po opracowaniu i zmontowaniu poszczególnych scen przeprowadzamy skrupulatny mastering, aby nie tylko poszczególne ujęcia (nierzadko z różnych kamer) kolorystycznie do siebie pasowały, ale także aby sceny utrzymane były w adekwatnej tonacji do nastroju i tematyki. Dzięki temu cały film stanowi świadomą i konsekwentną kompozycję nie tylko poprzez swoją treść, ale i formę. Film (oraz wszystkie inne elementy składowe: teledyski, dodatki itd.) kodujemy do formatów wyjściowych MP4 dla telewizorów SmartTV oraz urządzeń multimedialnych w rozdzielczości HDTV 1920×1080 25p.

Uwaga od Marcina: oczywiście, że mam świadomość, iż są już nowocześniejsze formaty, niż HDTV 1920×1080 25p. Moglibyśmy nasze materiały kodować w UHD, h265 itp. itd. Dla czego więc tego nie robimy? Bo poza „walką” o jak najwyższą jakość, równie istotna jest zgodność, czyli kompatybilność. Otrzymacie od nas pliki na pen-drive, które będziecie oglądać na swoim telewizorze, komputerze, konsoli czy tablecie. Zaniesiecie go także do rodziców, znajomych czy rodziny. Jeśli zatem możecie zagwarantować, że Wasz telewizor obsługuje wszystkie najnowsze formaty obrazu i dźwięku, to niestety za sprzęt rodziny i znajomych pewnie nie poręczycie – prawda? Jeśli więc do tego dołożymy argument, że taki film dobrze zakodowany w HD od UHD różnić się będzie albo niewiele albo wręcz wcale, to okazuje się nagle, że nie ma o co walczyć! A radość z najlepszego nawet filmu skutecznie zepsuje Wam złość, gdy takiego filmu zwyczajnie nie uruchomicie, bo: format nieobsługiwany.
Różnice między HD a UHD widać, gdy pracujemy z materiałem kinematograficznym, z kamer (a szczególnie obiektywów), których koszt przekracza nasz 10 letni budżet. I nawet wówczas ta różnica nie jest tak istotna, jak rozpiętość dynamiki i paleta kolorów. A tę stosujemy na absolutnie najwyższym poziomie (za sprawą kamer Canon i precyzyjnej postprodukcji DaVinci). I opinia ta nie jest tylko naszym odosobnionym wymysłem – potwierdzają to fachowcy z BBC, Anchor Bay i wielu innych wytwórni. Możecie być zatem spokojni o jakość obrazu oraz – właśnie! Dzięku!!!

Dźwięk

Standardowo podczas nagrywania w kościele oraz na sali weselnej (oraz w innych miejscach  kluczowych dla przebiegu akcji) dźwięk nagrywamy profesjonalnymi rejestratorami audio firmy Tascam, oczywiście poza tym, że jest on także nagrywany na kamery. Podczas postprodukcji dysponując kilkoma różnymi ścieżkami dźwięku precyzyjnie wybieramy najlepsze fragmenty i miksujemy je tak, aby osiągnąć spektakularny rezultat. Zawsze, jeśli to tylko możliwe, staramy się nagrywać dźwięk z miksera zespołu (lub DJ’a) co owocuje nieporównywalnie wyższą jakością dźwięku. Podczas postprodukcji stosujemy zalecenia zawarte w dokumentacji dla producentów i realizatorów dźwięku przygotowaną przez firmę Dolby oraz przez Europejskie Stowarzyszenie Twórców i Nadawców (EBU). Zalecenie EBU R-128 o poziomach dźwięku i metodach miksowania daje niezwykły komfort podczas oglądania materiałów, gdyż zachowana zostaje pożądana rozpiętość i dynamika dźwięku, ale nie ma niepożądanych skoków głośności pomiędzy ujęciami, scenami itp. Ponadto zachowanie wymaganych przez format Dolby poziomów dźwięku daje użytkownikowi możliwość wykorzystania trybu „Night”, w które wyposażone są nowoczesne odtwarzacze, telewizory i systemy kina domowego. Dzięki temu oglądając nasz film w normalnych warunkach można cieszyć się pełnym brzmieniem z maksymalną rozpiętością dynamiczną, ale można także (na przykład w środku nocy) zmniejszyć rozpiętość dynamiczną poprzez użycie trybu „Night”.

Zobowiązanie zachowania najwyższej możliwej jakości dźwięku wynika pośrednio także z ponad 20 letniej współpracy z przedstawicielstwem HARMAN, dla którego opracowujemy dokumentacje techniczne, materiały reklamowe i instrukcje obsługi (namiary na nas znajdziecie m.in. na instrukcjach sprzętu Mark Levinson). Naszym zdaniem współpraca z JBL zobowiązuje. (Na stronie videokrupski.pl znajdziecie na ten temat więcej informacji). Dla tego dokładamy wszelkich starań, aby tak samo, jak obraz, tak i dźwięk stanowił płynną kompozycję, gładko przechodzącą z jednego wątku w kolejny. Aby uchwycić wszystkie niuanse dźwiękowe podczas rejestracji używamy nieskompresowanego dźwięku PCM 24 bity 48kHz. W takim też formacie montujemy i przeprowadzamy końcowy mastering dźwięku. Pliki „master” każdego z Waszych materiałów to obraz CineForm HD (profil “Highest Quality”) oraz osobny plik dźwiękowy 24b 48kHz. Ścieżki dźwiękowe naszych produkcji mają dźwięk AAC 320kbps.

Obraz całości

Filmowanie ślubu, to jednocześnie kreacja i relacja. Wykorzystujemy lustrzanki filmujące Canon oraz kamerę video Canon, biorąc z każdej z nich to, co oferuje najlepszego. Doświadczenie w realizacji relacji telewizyjnych z imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych pozwala nam na swobodne operowanie zaawansowanym sprzętem tak, aby filmowanie ceremonii ślubu dało odpowiednio spektakularny efekt. Kiedy to możliwe, staramy się wykorzystywać trzecią, stacjonarną kamerę na kranie kamerowym tak, aby kamerzysta na ślubie miał większą swobodę i czas na uchwycenie niuansów, które potem składają się na piękną pamiątkę ze ślubu. Dysponując większą ilością ujęć z ceremonii ślubu możemy podczas montażu zapewnić dynamiczny i efektowny film. Nasza praca to także kreacja. Kamerzysta na weselu także ma pole do popisu podczas zabaw, konkursów, sesji fotograficznej czy krojenia tortu. Filmując na dwie mobilne kamery mamy możliwość zachowania równowagi pomiędzy relacją a kreacją, skrupulatnym przekazaniem biegu wydarzeń, a efektownym i dynamicznym montażem.

Efekt końcowy, to dynamicznie zmontowany z dwóch lub więcej kamer film, z precyzyjnie przygotowaną ścieżką dźwiękową. Na cenę naszej usługi składa się zatem samo filmowanie oraz proces montażu i przygotowania płyt z Waszą pamiątką ze ślubu. Cena zawsze obejmuje kompletną usługę i nie doliczamy do niej żadnych dodatkowych opłat związanych z produkcją. Jedyny element, który może wymagać dopłaty, to nasz dojazd i nocleg, gdy odległość Waszej imprezy od Katowic jest znaczna. Bez dodatkowych dopłat filmujemy wesela w promieniu ok. 30km od Katowic, czyli cena za naszą usługę jest ceną końcową w okolicach miast: Katowice, Tychy, Mikołów, Żory, Rybnik, Gliwice, Pyskowice, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Siewierz, Zawiercie, Olkusz, Sosnowiec, Mysłowice, Trzebinia, Chrzanów, Oświęcim, Bieruń i miasta ościenne. Przy odległości większej, niż 30 km kalkulacja jest prosta: odległość, jaką w kilometrach z Katowic do Waszej miejscowości poda Google Maps 1:1 przeliczamy na złotówki jako koszt dojazdu. Kwestie ewentualnego noclegu zawsze omawiamy indywidualnie.

Poza dojazdem i noclegiem jedyna rzecz, jaką u nas można doliczyć do ceny, to dodatki do naszych usług, które sami sobie wybierzecie: dodatkowe płyty dla gości, fotoalbumy dla rodziców czy inne dodatki i ozdoby ślubne. Nasza oferta jest bogata. Zapraszamy do współpracy!